Vejos-įrengimas

Vejos įrengimas

Vejos įrengimas profesionalų rankose garantuoja jums gražią ir sveiką veją. Veją įrenginėjame įvertinę vejos funkcinę paskirtį (žaidimų aikštelė, estetinė veja) ir sklypo reljefo ypatumus (vandens telkiniai, šlaitai, pavėsis). Nuo to priklausys kokia veja tinka konkrečiam apželdinamam plotui: dekoratyvinė vejauniversali vejapievinė veja ar sportinė veja.

Planuojant sklypo vejos įrengimą aptariama kur numatomas pėsčiųjų trinkelių klojimas, vejos ir kitos augmenijos laistymo sistemos įrengimas ir lauko apšvietimo montavimas. Kokybiškas vejos įrengimas bei vejos sėklų parinkimas garantuoja jums gražią ir sveiką veją kieme.

vejos-irengimas-profesionalai

Vejų rūšys

Vejų rūšys pagal paskirtį skirstomos į kelias  rūšys, arba vejų tipus:  dekoratyvinė, universali, pievinė ir sportinė veja.  

Svarbu atkreipti dėmesį ne tik į vejos rūšį, bet ir į jos įrengimo procesą. Vejos įrengimas prasideda nuo tinkamo dirvožemio paruošimo, sėklos pasirinkimo. Atsižvelgiant į poreikį, galima derinti kelių skirtingų rūšių sėklas, kad būtų pasiekta geriausia vejos kokybė ir funkcionalumas.

Vejų rūšys turi savo paskirtį. Renkantis veją, svarbu atsižvelgti į individualius poreikius, sklypo ypatybes ir norimą priežiūros lygį. Teisingai parinkta veja gali suteikti daug džiaugsmo bei komforto.

Dekoratyvinė veja
Dekoratyvinė veja kitaip dar vadinama reprezentacine veja. Ši vejos rūšis yra aukščiausios klasės, ypatingai dekoratyvi, daugiausia dėmesio reikalaujanti veja. Dekoratyvinė veja turi būti reguliariai laistoma, tręšiama ir pjaunama. Dekoratyvinės Vejos įrengimas vykdomas ten kur  retai vaikštoma, norint išryškinti dekoratyvinius augalus ar reprezentacinę zoną.
Pievinė veja
Pievinė veja mažiausiai priežiūros reikalaujanti vejos rūšis. Įrenginėjama didesniuose plotuose, šalia vandens telkinių, kiemų pakraščiuose. Pievinė veja pjaunama kelis kartus per vasaros sezoną. Piktžolės nenaikinamos. Galima rinktis ir žydinčias pievas.
Universali veja
Universali veja populiariausia privačiuose kiemuose, parkuose, soduose. Ši veja atspari vaikščiojimui, sausroms, tinka sėti pavėsiuose. Ji lėtai auga, tad nereikalingas dažnas pjovimas. Universali veja sėjama sėklų mišiniais, kuriuose dominuoja varpinės žolės: pievinės miglės, eraičinai, žemaūgiai motiejukai, šliaužiančios smilgos ir svidrės. Šios žolės formuoja žemės paviršiumi šliaužiančius antžeminius ūglius.
Sportinė veja
Sportinė veja ypatingai atspari intensyviam mindymui. Tinka stadionams, žaidimų aikštelėms ir kitiems nuolat mindomiems plotams.  Sportinė veja užauga labai tanki, stipria šaknų sistema. Šio tipo vejos sėklų sudėtyje – vien tik varpinės žolės, kitos žolės tokiuose mišiniuose prilygsta piktžolėms. Sportinė veja reikalauja intensyviausios priežiūros.
Ruloninė veja

Vejos įrengimas su universalia ruloninė veja — tai greičiausias būdas įsirengti veją. Šios žolės teigiama savybė ta, kad per velėną neprasiskverbia piktžolės.

rulonine-veja

Ruloninės vejos priežiūra nesiskiria nuo universalios vejos ar kitų vejų tipų. Tinka kloti nuokalnėms ir šlaitams. Ruloninė veja turi ir trūkumų – šios vejos įrengimo kaina brangesnė nei sėjama veja.

Vejos įrengimo darbai

Vejos įrengimo darbai yra ilgas ir atsakingas darbas, reikalaujantis išlaidų, laiko ir įgūdžių. Tinkamai suplanuotas ir atliktas vejos įrengimas garantuos gražią, sveiką ir ilgaamžę žolę, kuri praturtins jūsų sodo išvaizdą ir padarys ją jaukesne.

Žolės įrengimo darbai pradedami tinkamai įvertinus sklypo įpatumus ir teisingai pasirinkus sėklų mišinį.

Vejos-irengimo darbai
Dirvos paruošimas

Dirvos paruošimas didžiąja dalimi garantuoja kokybišką veją.

Pirmiausia naikinamos piktžolės, pagal reljefą suformuojamas nuolydis.  Ant vejai numatyto ploto, poreikiui esant, užvežamas juodžemis, jis išsklaidomas, patrešiamas, išlyginamas ir suvoluojamas.                                                               

Vejos klojimas

Vejos klojimas kaip ir vejos sėjimas pradedamas nuo nuolydžio suformavimo, dirvos išlyginimo.

Vejos klojimas esant smėlingai dirvai  papildomai atvežamas kokybiškas juodžemis. Ruloninės vejos klojimas nesudėtingas procesas, bet reikalaujantis atitinkamų žinių bagažo.

Vejos sėjimas

Vejos sėjimas pradedamas pavasarį arba vasaros antroje pusėje. Vejos sėklos beriamos skersai ir išilgai užsėjamo ploto. Tada pasėtos sėklos įterpiamos į dirvą apie 1,3cm ir suvoluojama.

Vejos sėjimas 100 m2 (1 arui) sunaudojama 2,5–4 kg sėklų. Optimaliausia dirvos temperatūra sėklos sudygimui– 5–6 laipsniai. Pirmuosius žolės daigelius pastebėsite po 8-14 dienų, o po 3-4 savaičių žolė sudygsta, o pilnai veja susiformuoja per vienerius metus.

Vejos atnaujinimas

Vejos atnaujinimas būtinas jei veja po žiemos išpliko ar sniego pelėsis paliko baltus plotus.

Vejos atnaujinimas tinka jei nepažeistos vejos liko ne mažiau kaip 50 proc. Atnaujinti būtina ir nesmarkiai pažeistą veją, nes išplikusiose vietose greitai įsiveisia piktžolės ir samanos.  Pašalinama pažeista žolė, vejos plotai išpurenami, atsėjami ir suvoluojami. Veja patręšiama kompleksinėmis trąšomis ir palaistoma. Jei kokybiškos vejos likę mažiau nei 50 proc., ją reikia rekonstruoti pilnai. Tokiu atveju sena velėna pašalinama, atnaujinama dirva ir naujai įrengiama veja.

Vejos tręšimas

Vejos tręšimas paspartina žolės augimą ir įsišaknijimą, suteikia sodrią spalvą, atsparumą ligoms ir sausrai.

Vejos tręšimas  prailgina žaliojo kilimo gyvavimo laiką. Per sezoną veją tręšti rekomenduojama 3-4 kartus. Pavasarį tręšiama kompleksinėmis azoto, kalio ir fosforo trąšomis. Šios trąšos skatina žolės augimą. Rudenį rekomenduojama patręšti kompleksinėmis trąšomis, kuriose gausu fosforo ir kalio. Rudeninės trąšos   padidina vejos atsparumą šalčiui ir iššalimui. Vejos tręšimas rekomenduojamas po žolės pjovimo.

Vejos-prieziura

Vejos priežiūra

Vejos priežiūra siekiant užtikrinti kad veja būtų vešli ir tanki, svarbu atlikti tinkamą priežiūrą kiekvieną sezoną – pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą.

Vejos įrengimo kaina

Vejos įrengimo kaina priklauso nuo sklypo reljefo, sėjamo ploto, dirvožemio struktūros ir įrengimo kokybės. Taip pat svarbi kainos dalis, rūšies pasirinkimas. Vejos įrengimas derinamas individualiai. Vejos įrengimo kaina.

PARAŠYKIT IR MES ATRAŠYSIME