Vejos įrengimas profesionalų rankose garantuoja jums gražią ir sveiką veją. Veją įrenginėjame įvertinę vejos funkcinę paskirtį (žaidimų aikštelė, estetinė veja) ir sklypo reljefo ypatumus (vandens telkiniai, šlaitai, pavėsis). Nuo to priklausys kokia veja tinka konkrečiam apželdinamam plotui: dekoratyvinė veja, universali veja, pievinė veja ar sportinė veja.
Planuojant sklypo vejos įrengimą aptariama kur numatomas pėsčiųjų trinkelių klojimas, vejos ir kitos augmenijos laistymo sistemos įrengimas ir lauko apšvietimo montavimas. Kokybiškas vejos įrengimas bei vejos sėklų parinkimas garantuoja jums gražią ir sveiką veją kieme.
Veja pagal paskirtį skirstoma į kelias rūšys, arba vejų tipus: dekoratyvinė veja, universali veja, pievinė veja ir sportinė veja. Atsižvelgiant į poreikį galima derinti kelių skirtingų rūšių sėklas skirtingiems plotams.
Dekoratyvinė veja kitaip dar vadinama reprezentacine veja. Ši vejos rūšis yra aukščiausios klasės, ypatingai dekoratyvi, daugiausia dėmesio reikalaujanti veja.
Dekoratyvinė veja turi būti reguliariai laistoma, tręšiama ir pjaunama. Dekoratyvinės vejos sodinimas vykdomas ten kur retai vaikštoma, norint išryškinti dekoratyvinius augalus ar reprezentacinę zoną.
Universali veja populiariausia privačiuose kiemuose, parkuose, soduose. Ši veja atspari vaikščiojimui, sausroms, tinka sėti pavėsiuose. Ji lėtai auga, tad nereikalingas dažnas pjovimas.
Universali veja sėjama sėklų mišiniais, kuriuose dominuoja varpinės žolės: pievinės miglės, eraičinai, žemaūgiai motiejukai, šliaužiančios smilgos ir svidrės. Šios žolės formuoja žemės paviršiumi šliaužiančius antžeminius ūglius.
Sportinė veja ypatingai atspari intensyviam mindymui. Tinka stadionams, žaidimų aikštelėms ir kitiems nuolat mindomiems plotams.
Sportinė veja užauga labai tanki, stipria šaknų sistema. Šio tipo vejos sėklų sudėtyje – vien tik varpinės žolės, kitos žolės tokiuose mišiniuose prilygsta piktžolėms. Sportinė veja reikalauja intensyviausios priežiūros.
Universalios ritininės vejos — tai greičiausias būdas įsirengti veją. Šios žolės teigiama savybė ta, kad per velėną neprasiskverbia piktžolės.
Ruloninės vejos priežiūra nesiskiria nuo universalios vejos ar kitų vejų tipų. Tinka kloti nuokalnėms ir šlaitams. Ruloninė veja turi ir trūkumų – šios vejos įrengimo kaina brangesnė nei sėjama veja.
Vejos įrengimas yra ilgas ir atsakingas darbas, reikalaujantis išlaidų, laiko ir įgūdžių. Tinkamai suplanuotas ir atliktas vejos įrengimas garantuos gražią, sveiką ir ilgaamžę žolę, kuri praturtins jūsų sodo išvaizdą ir padarys ją jaukesne.
Žolės įrengimo darbai pradedami tinkamai įvertinus sklypo įpatumus ir teisingai pasirinkus sėklų mišinį.
Dirvos paruošimas didžiąja dalimi garantuoja kokybišką veją.
Pirmiausia naikinamos piktžolės, pagal reljefą suformuojamas nuolydis. Ant vejai numatyto ploto, poreikiui esant, užvežamas juodžemis, jis išsklaidomas, patrešiamas, išlyginamas ir suvoluojamas.
Vejos klojimas kaip ir vejos sėjimas pradedamas nuo nuolydžio suformavimo, dirvos išlyginimo.
Vejos klojimas esant smėlingai dirvai papildomai atvežamas kokybiškas juodžemis. Ruloninės vejos klojimas nesudėtingas procesas, bet reikalaujantis atitinkamų žinių bagažo.
Vejos sėjimas pradedamas pavasarį arba vasaros antroje pusėje. Vejos sėklos beriamos skersai ir išilgai užsėjamo ploto. Tada pasėtos sėklos įterpiamos į dirvą apie 1,3cm ir suvoluojama.
Vejos sėjimas 100 m2 (1 arui) sunaudojama 2,5–4 kg sėklų. Optimaliausia dirvos temperatūra sėklos sudygimui– 5–6 laipsniai. Pirmuosius žolės daigelius pastebėsite po 8-14 dienų, o po 3-4 savaičių žolė sudygsta, o pilnai veja susiformuoja per vienerius metus.
Vejos atnaujinimas būtinas jei veja po žiemos išpliko ar sniego pelėsis paliko baltus plotus.
Vejos atnaujinimas tinka jei nepažeistos vejos liko ne mažiau kaip 50 proc. Atnaujinti būtina ir nesmarkiai pažeistą veją, nes išplikusiose vietose greitai įsiveisia piktžolės ir samanos. Pašalinama pažeista žolė, vejos plotai išpurenami, atsėjami ir suvoluojami. Veja patręšiama kompleksinėmis trąšomis ir palaistoma. Jei kokybiškos vejos likę mažiau nei 50 proc., ją reikia rekonstruoti pilnai. Tokiu atveju sena velėna pašalinama, atnaujinama dirva ir naujai įrengiama veja.
Vejos tręšimas paspartina žolės augimą ir įsišaknijimą, suteikia sodrią spalvą, atsparumą ligoms ir sausrai.
Vejos tręšimas prailgina žaliojo kilimo gyvavimo laiką. Per sezoną veją tręšti rekomenduojama 3-4 kartus. Pavasarį tręšiama kompleksinėmis azoto, kalio ir fosforo trąšomis. Šios trąšos skatina žolės augimą. Rudenį rekomenduojama patręšti kompleksinėmis trąšomis, kuriose gausu fosforo ir kalio. Rudeninės trąšos padidina vejos atsparumą šalčiui ir iššalimui. Vejos tręšimas rekomenduojamas po žolės pjovimo.
Vejos kaina priklauso nuo sklypo reljefo, sėjamo ploto, dirvožemio struktūros ir įrengimo kokybės. Taip pat svarbi kainos dalis- vejų rūšys. Vejos įrengimo kaina derinama individualiai. Vejos įrengimo kaina.
© PASKAMBINK NEDELSK ⟶13.08.2023 17:57